Opublikowany przez: monika.g 2019-03-19 14:11:31
Autor zdjęcia/źródło: Zmiana czasu 2019 na letni @ pixabay.com
Zmiana czasu 2019 na letni wyznaczona jest na ostatnią niedzielę marca, w tym roku będzie to 31 marca. Zegarki przestawiamy o godzinie 2:00 przesuwając wskazówki do przodu na godzinę 3:00. Oznacza to, że noc nam się skraca, a w rezultacie pośpimy o godzinę krócej. Dzięki temu jednak ma się nam wydłużyć dzień, ponieważ szybciej będzie się robiło widno, a później ściemniało.
Z sondaży przeprowadzonych przez Unię Europejską wynika, że większość Europejczyków opowiada się za zniesieniem zmian czasu. W związku z tym Komisja UE rozpoczęła przygotowywanie rozporządzenia w tej sprawie. Nadal jednak nie wiadomo kiedy nastąpi całkowite zniesienie zmian czasu w państwach Unii Europejskiej, być może nastąpi to dopiero w roku 2021. Do tego jednak czasu nadal musimy przestawiać zegarki dwa razy w roku:
Jeśli rozporządzenie zostanie wydane każdy z krajów członkowskich UE będzie musiał również podjąć decyzję jaki czas wybiera: letni czy zimowy.
31 marca w nocy przestawiamy zegarki o godzinę „do przodu” z godziny 2:00 na 3:00. Oznacza to, że ta noc będzie trwała o godzinę krócej.
Uważaj w tym czasie na płatności elektroniczne, a najlepiej nie korzystaj z nich, ponieważ mogą pojawić się utrudnienia związane ze zmianą czasu. System może nie działać prawidłowo.
Z dotychczasowych ustaleń wynika, że również zmiana czasu 2019 z letniego na zimowy będzie nas nadal obowiązywała. Wówczas przestawimy zegarki o godzinę „do tyłu”, czyli z godziny 3:00 na 2:00. Nastąpi to w ostatnią niedzielę października (27 października 2019).
Podstawowym czasem jest czas zimowy, natomiast czas letni został wprowadzony ze względów ekonomicznych. Celem było maksymalne wykorzystanie światła słonecznego, aby oszczędzać energię elektryczną. Chodziło jednak głównie o sztuczne oświetlenie, które kiedyś zużywało mnóstwo energii. Obecnie jednak korzystamy głównie z żarówek energooszczędnych, które w bardzo niskim stopniu odpowiadają za zużycie energii. Zdecydowanie więcej energii zużywa chociażby klimatyzacja. Tak więc ten argument za wprowadzeniem zmiany czasu na letni jest już nieaktualny.
Dodatkowo zmiany czasu wpływają niekorzystnie na nasze zdrowie. Rozregulowują stały rytm biologiczny, człowiek potrzebuje kilku dni, aby się dostosować do zmiany. W tym czasie może mieć problemy ze snem i koncentracją. Zaburzenia rytmu biologicznego mogą prowadzić także do zawałów serca i depresji. Wiele więc czynników przemawia za tym, żeby znieść konieczność zmian czasu.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.